20
May
2017

NPM Paket İşlemleri Nasıl Yapılır?

NPM Paket İşlemleri

NPM paket işlemleri için komut istemcisinde kurmak istediğimiz dizine gidilir. Komut istemcisi yerine PowerShell de Kullanabilirsiniz. Burada projenin ana dizininde bulanan package.json içinde önceden tanımlı olan paketleri kurmak istiyorsanız aşağıdaki kodu yazmanız yeterli.

npm install

Npm paket işlemleri npm kurulumu

Sıfırdan bir npm paket kurmak istendiğinde NPM altındaki ismi ile kurmamız gerekmektedir.

npm install bower

Bower bilmeyenler için Twitter tarafından, ön yüz geliştiricileri için geliştirdiği bir paket yöneticisidir. Örnek vermek gerekirse projenize bootstrap kurmak istediğiniz aşağıdaki kodu çalıştırmalısınız.

bower install bootstrap

Gün geçtikçe kullandığımız paketler güncellenmekte hal böyle olunca projenin devamlılığı adına kullandığımız paketleri güncellememiz gerekebilir. Bunun içinse

npm update bower

kodunu çalıştırmalıyız. Kullanmak istemediğimiz bir paketi kaldırmak istersek ise

npm uninstall bower

yazmanız yeterli. İnternette baktığınız bu komutların yanında bir -g parametresi görebilirsiniz. Bu parametre paketin global olarak kurulması/silinmesi anlamına gelmektedir. Burada kuracağınız paketler size birçok konuda size kolaylık sağlayacak araçları içermekte. Bu araçları arayarak bakabileceğiniz, npm’in sitesine buradan ulaşabilirsiniz. Bu sayfada search kısmını kullanarak kullanabileceğiniz veya aradığınız paketleri bulabilirsiniz.

Bazı paketler git sistemini kullandığı için bu konuyu göz önünde bulundurarak sisteminize git kurmanızda yarar var. Bugsız kodlamalar.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir