05
Şub
2018

Python Nedir ve Nasıl Kurulur

Python Nedir

Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki aslında bu dil ismini sanıldığı üzere piton yılanından almamakta. İlk başladığımdan beri bende böyle sanmaktaydım. Bulduğum yabancı bir kaynakta okuduğuma göre dilin geliştirici Hollandalı Guido van Rossum, Monty Python adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubunun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden almıştır. Dil gelişimine gönüllülerden oluşan bir vakıf sayesinde devam etmekte.

Dil okumasının basit olması istendiğinden {} yerine girinti çıkıntı kullanılmıştır.Bu yüzden de kullanımını ve öğrenilmesini kolay kılar. Python ile sistem programlamadan web programlamaya kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Birçok alanda kullanıldığı içinde bilinen birçok ortamda da çalışmaktadır. Unix, Linux, mac os ve windows gibi.

Python kurmak için öncelikle adresinden sisteminize uygun olan sürümü (x86 / x 64) indirerek başlıyoruz.

Ben 64 bit kullandığım için sarı ile olan installer türünü indirdim. Dosyamız indikten sonra çift tıklayarak kuruluma geçiyoruz. İlk gelen ekranda “Add Python 3.6 to PATH” checklemeyi unutmayın.
install diyerek kurulumu tamamlayın (path tanımından dolayı yeniden başlatma gerekebilir). Kurulumu kontrol etmek adına “Komut İstemi” satırına python yazarak enter deyin, aşağıdaki ekranı görüyorsa her şey tamamdır demek.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir