19
Mar
2018

SQL Server Management Studio Dark Mode

Dark mod geldi geleli benim kod yazma aşkım dahada bir depreşti😂. Sizde benim gibi dark mod seviyorsanız ve siyah sevenlerdenseniz, Windows’dan Visual Studio’ya kadar dark mod kullanıyorsanız siz de bendensiniz demektir. Tabi artık şanslıyız eskiye nazaran. Eskiden bu tarz bir theme uygulayabilmek, Windows içinde her yeri siyah yapabilmek için neler çekerdik. Bir süre sonra yorulmuştum Windows aura theme dll vb… ile oynamaktan birde tabi çökertme riski de oluyordu, Bende o zaman Stardock firmasının WindowBilinds theme yöneticisini almıştım. Baya güzeldi ama yinede Visual Studio gibi bir çok editör için ayrı ayrı ayar yapmak gerekiyordu. Yorucu ama zevkliydi.

Tekrar günümüze döndüğümüzde ise durum bu kadar zor değil çoğu editör daha kurulum aşamasında bunu sormakta ve rahat rahat dark modu kullanabilmekte. Bu kadar gelişmeye rağmen hala bu dark mod tarafına geçirilmeyen / geçemeyen Sql Server Management Studio. Ben bir süre araştırmanın sonucunda aslında bu geliştirmenin SMS içinde yapılandırıldığını fakat son kullanıcıya hala yansıtılmadığı ile ilgili bir kaynak buldum. Artık hangi sürümünde ayarlardan seçme özgürlüğü verilecek tamamen Microsoft’un bileceği birşey tabi ama o güne kadar bekleyemeyecekler için yapmaları gerekeni yazıyorum.

1 SQL Server’ı kapalı olsun
2 SQL Server’ın kurulu olduğu dizinde  aşağıdaki yola gidin:
C:\Program Files (x86)\Microsoft SQL Server\140\Tools\Binn\ManagementStudio

3 Bu dizinde bulunan ssms.pkgundef dosyasına sağlam bir yere yedekleyin (Ne olur ne olmaz herhangi bir sorunda eskisi elimizde olsun)
4 Dosyayı Notpad benzeri bir editörde açın ve Remove Dark theme cümlesini aratarak bulun.
5 Bulduğunuz bu satırın altında olan satırları isteğinize bağlı ya silin yada benim gibi yorum satırı haline getirerek kapatın

// Remove Dark theme
//[$RootKey$\Themes\{1ded0138-47ce-435e-84ef-9ec1f439b749}]

6 Burdan sonra dosyayı kaydedin fakat kaydetmede yetkiden dolayı sorun yaşayabilirsiniz. Onun için önce masaüstüne kaydedin sonra kendi konumuna taşıyarak yenileyin.
7 Şimdi SMS açın ve Tools / Options.. / Environment / General / Color Theme altından Dark seçerek OK tuşuna basarak çıkın.

SQL Server Management Studio dark mode’nuz hayırlı olsun.

Share

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir